dit werk kent de volgende uitvoeringen
verschijningsdatum15/10/2026

In een samenleving die wordt geteisterd door georganiseerde misdaad, racisme en falend bestuur, is het tijd te luisteren naar degenen die dagelijks de gevolgen dragen. Dit levensverhaal van de Marokkaans-Nederlandse broers Khalid en Rachid Elbaz biedt dat perspectief. Hun verhaal staat symbool voor een generatie jongeren die te vaak werd weggezet als uitschot, als ‘kutmarokkaan’.
Dit boek is daarmee in zekere zin een biografie van de donkere kanten van onze samenleving, maar toch ook een verhaal van veerkracht en hoop. Na jaren in de marge van de samenleving zijn Khalid en Rachid nu actief als voorlichters voor politie en justitie.
Bijzonder is dat zij beiden uit een warm nest komen: veilig en vertrouwd. Toch wordt Rachid, als ongedwongen en spontane jongen, op vroege leeftijd uitgebuit door het criminele circuit. Slachtoffer van een illegaal systeem dat hem eerst verleidt en uiteindelijk hard laat vallen. Khalid, gedisciplineerd en doelgericht, blijft op het rechte pad, maar stuit voortdurend op discriminatie, uitsluiting en wantrouwen. Slachtoffer van een legaal systeem met dezelfde soort verleiding en hardheid.
Hoewel de tijd veranderd is, blijven de problemen herkenbaar en hardnekkig. Jongeren worden nog steeds geronseld voor de georganiseerde misdaad als drugsuithaler, spotter of granaatlegger. Tegelijkertijd worden Nederlanders met een migratieachtergrond nog altijd geconfronteerd met vooroordelen en politieke retoriek die verdeeldheid aanwakkert.
Yarin Eski (1985) is universitair hoofddocent bestuurskunde aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is auteur van diverse boeken op het gebied van criminologie. Hij heeft talloze wetenschappelijke artikelen gepubliceerd over georganiseerde criminaliteit, veiligheid, discriminatie en mensenrechten, en deelt zijn inzichten regelmatig in columns en opiniestukken voor verschillende Nederlandse en buitenlandse kranten, en via tv, radio en andere media.